RCLAMP1851ZATFT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RCLAMP1851ZATFT |
Description | TVS DIODE 18VWM SLP0603P2X3F |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 7.5V Clamp 3A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SLP0603P2X3F |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3A (8/20µs) |
Mfr | Power Line Protection No |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Frequency 0.35pF @ 1MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TJ) |
Type Zener | Mounting Type Surface Mount |
Bidirectional Channels 1 | Package / Case 0201 (0603 Metric) |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V (Max) | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 18.5V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 7.5V |