TCLAMP1202P.TGT
DigiKey Part Number
TCLAMP1202PTGTTR-ND - Tape & Reel (TR)
TCLAMP1202PTGTCT-ND - Cut Tape (CT)
TCLAMP1202PTGTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCLAMP1202P.TGT
Description
TVS DIODE 12VWM 25VC SLP2020P5
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25V Clamp 12A Ipp Tvs Diode Surface Mount SLP2020P5 (2x2)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCLAMP1202P.TGT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12A
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
12pF @ 1MHz
Type
Steering (Rail to Rail)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Unidirectional Channels
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Package / Case
5-UDFN Exposed Pad
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
25V