UCLAMP2801T.TCT
DigiKey Part Number
UCLAMP2801T.TCTTR-ND - Tape & Reel (TR)
UCLAMP2801T.TCTCT-ND - Cut Tape (CT)
UCLAMP2801T.TCTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCLAMP2801T.TCT
Description
TVS DIODE 28VWM 60VC SLP1006P2T
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60V Clamp 4A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SLP1006P2T
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
240W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
25pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V (Max)
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
32V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
60V