DR2260D20WR
DigiKey Part Number
DR2260D20WR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR2260D20WR
Description
RELAY SSR 600V 20A DIN RAIL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Contactor SPST-NO (1 Form A) 20 A 48 ~ 600V DIN Rail Elevator Screw Terminal
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DR2260D20WR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Output Type
AC
Manufacturer
Sensata-Crydom
Load Current
20 A
Series
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Packaging
Bulk
Voltage - Load
48 ~ 600V