GBPC25005
DigiKey Part Number
1655-GBPC25005CT-ND - Cut Tape (CT)
1655-GBPC25005TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GBPC25005
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 25A GBPC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Standard 50 V QC Terminal GBPC
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 12.5 A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 50 V
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Peak Reverse (Max)
50 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
25 A