CSRN2010FKR250
DigiKey Part Number
CSRN2010FKR250TR-ND - Tape & Reel (TR)
CSRN2010FKR250CT-ND - Cut Tape (CT)
CSRN2010FKR250DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSRN2010FKR250
Description
RES 0.25 OHM 1% 1W 2010
Detailed Description
250 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
CSRN2010FKR250 Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.197" L x 0.097" W (5.00mm x 2.45mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)