FCR1206JT4K70 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 9,900
Unit Price: RM0.39000
Datasheet
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 621,610
Unit Price: RM0.39000
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
Upgrade
Panasonic Industry
Panasonic Industry
YAGEO
Bourns Inc.
Bourns Inc.
Vishay Dale
Image for FCR1206JT4K70 is not available
FCR1206JT4K70
DigiKey Part Number
FCR1206JT4K70-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCR1206JT4K70
Description
RES 4.7K OHM 5% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
FCR1206JT4K70 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)