PV150K3225T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 5,594
Unit Price: RM6.04000
Datasheet
240 V 400 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2-SMD, J-Lead
PV150K3225T
DigiKey Part Number
PV150K3225TTR-ND - Tape & Reel (TR)
PV150K3225TCT-ND - Cut Tape (CT)
PV150K3225TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV150K3225T
Description
VARISTOR 240V 400A 2SMD JLEAD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PV150K3225T Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Current - Surge
400 A
Series
Energy
9J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
140 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Varistor Voltage (Typ)
240 V