RHC2512JT2R00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 797
Unit Price: RM4.02000
Datasheet
2 Ohms ±5% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RHC2512JT2R00
DigiKey Part Number
RHC2512JT2R00-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RHC2512JT2R00
Description
RES 2 OHM 5% 2W 2512
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RHC2512JT2R00 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)