RMCF0603JT220R
cms-digikey-product-number
RMCF0603JT220RTR-ND - Tape & Reel (TR)
RMCF0603JT220RCT-ND - Cut Tape (CT)
RMCF0603JT220RDKR-ND - Digi-Reel®
cms-manufacturer
cms-manufacturer-product-number
RMCF0603JT220R
cms-description
RES 220 OHM 5% 1/10W 0603
cms-standard-lead-time
22 Weeks
cms-customer-reference
cms-detailed-description
220 Ohms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
cms-eda-cad-models
RMCF0603JT220R Models
cms-product-attributes
cms-filter-similar-products
cms-show-empty-attributes
cms-category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)