RMCP2010FT2R00
DigiKey Part Number
RMCP2010FT2R00-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP2010FT2R00
Description
RES 2 OHM 1% 1W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCP2010FT2R00 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)