RSF1JT120K
DigiKey Part Number
RSF1JT120KTR-ND - Tape & Reel (TR)
RSF1JT120KCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSF1JT120K
Description
RES 120K OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 kOhms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Oxide Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSF1JT120K Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)