RSF2JT2R00
DigiKey Part Number
RSF2JT2R00TR-ND - Tape & Reel (TR)
RSF2JT2R00CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSF2JT2R00
Description
RES 2 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Oxide Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSF2JT2R00 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)