2STF2550
2STF2550
DigiKey Part Number
497-10028-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-10028-1-ND - Cut Tape (CT)
497-10028-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2STF2550
Description
TRANS PNP 50V 5A SOT-89-3
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 50 V 5 A 1.4 W Surface Mount SOT-89-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2STF2550 Models
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
100nA (ICBO)
Mfr
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
110 @ 2A, 2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
1.4 W
Part Status
Active
Operating Temperature
150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
5 A
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
50 V
Supplier Device Package
SOT-89-3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
550mV @ 300mA, 3A