ESDALC6V1-5P6
DigiKey Part Number
497-7229-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-7229-1-ND - Cut Tape (CT)
497-7229-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESDALC6V1-5P6
Description
TVS DIODE 5VWM 14VC SOT666
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14V Clamp 2.5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-666
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.5A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
30W
Series
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
12pF @ 1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Unidirectional Channels
5
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5V (Max)
Package / Case
SOT-563, SOT-666
Voltage - Breakdown (Min)
6.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14V