EVL6564-100W
DigiKey Part Number
497-10164-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVL6564-100W
Description
EVAL BOARD FOR L6564
Detailed Description
L6564 - 1 Non-Isolated Output AC/DC, Primary Side Evaluation Board
Category
Voltage - Output
400V
Voltage - Input
90 ~ 265 VAC
Packaging
Box
Regulator Topology
Boost
Frequency - Switching
40kHz
Main Purpose
AC/DC, Primary Side
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
L6564
Power - Output
100W