L78L12ACZ-AP
DigiKey Part Number
497-15784-1-ND - Cut Tape (CT)
497-15784-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L78L12ACZ-AP
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA TO92-3
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92-3
EDA/CAD Models
L78L12ACZ-AP Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
6.5 mA
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
PSRR
42dB (120Hz)
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Voltage - Input (Max)
35V
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V