LD39200PU33R
DigiKey Part Number
497-15229-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-15229-1-ND - Cut Tape (CT)
497-15229-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD39200PU33R
Description
IC REG LINEAR 3.3V 2A 6-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2A 6-DFN (3x3)
EDA/CAD Models
LD39200PU33R Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
300 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
3 mA
PSRR
70dB ~ 40dB (1kHz ~ 1MHz)
Control Features
Enable, Power Good
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
6-DFN (3x3)
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 2A