LDK220U33R
DigiKey Part Number
497-17107-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-17107-1-ND - Cut Tape (CT)
497-17107-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDK220U33R
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA SOT89
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-89
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LDK220U33R Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
100 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
55dB ~ 50dB (120Hz ~ 10kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
13.2V
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-89
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 200mA