LDQ40PU33R
DigiKey Part Number
497-LDQ40PU33RTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-LDQ40PU33RCT-ND - Cut Tape (CT)
497-LDQ40PU33RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDQ40PU33R
Description
250 MA LOW DROPOUT LDO
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA 6-DFN (2x2)
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
5 µA
Series
Current - Supply (Max)
500 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
55dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Current Limit, Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
40V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
6-DFN (2x2)
Voltage Dropout (Max)
1V @ 250mA