SCT040HU120G3AG
DigiKey Part Number
497-SCT040HU120G3AGTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-SCT040HU120G3AGCT-ND - Cut Tape (CT)
497-SCT040HU120G3AGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCT040HU120G3AG
Description
AUTOMOTIVE-GRADE SILICON CARBIDE
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 40A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount HU3PAK
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
54 nC @ 18 V
Mfr
Vgs (Max)
+18V, -5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1329 pF @ 800 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 18V
Supplier Device Package
HU3PAK
Rds On (Max) @ Id, Vgs
54mOhm @ 16A, 18V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4.2V @ 5mA