SMC50J28A
DigiKey Part Number
497-SMC50J28A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC50J28A
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45.4V Clamp 110A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
EDA/CAD Models
SMC50J28A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
110A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V