STB10N95K5
DigiKey Part Number
497-14971-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-14971-1-ND - Cut Tape (CT)
497-14971-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STB10N95K5
Description
MOSFET N-CH 950V 8A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 950 V 8A (Tc) 130W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STB10N95K5 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 100µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
630 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
130W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
950 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
800mOhm @ 4A, 10V