STB20N90K5
DigiKey Part Number
497-17086-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-17086-1-ND - Cut Tape (CT)
497-17086-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STB20N90K5
Description
MOSFET N-CH 900V 20A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 900 V 20A (Tc) 250W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
EDA/CAD Models
STB20N90K5 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 100µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
40 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1500 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
900 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
250mOhm @ 10A, 10V