STD25NF10LT4
DigiKey Part Number
497-3156-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-3156-1-ND - Cut Tape (CT)
497-3156-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD25NF10LT4
Description
MOSFET N-CH 100V 25A DPAK
Detailed Description
N-Channel 100 V 25A (Tc) 100W (Tc) Surface Mount DPAK
EDA/CAD Models
STD25NF10LT4 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
52 nC @ 5 V
Series
Vgs (Max)
±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1710 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
100W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
35mOhm @ 12.5A, 10V