STF10N80K5
DigiKey Part Number
497-15113-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STF10N80K5
Description
MOSFET N-CH 800V 9A TO220FP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 800 V 9A (Tc) 30W (Tc) Through Hole TO-220FP
EDA/CAD Models
STF10N80K5 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 100µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
635 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
30W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
TO-220FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
600mOhm @ 4.5A, 10V