STF20N90K5
DigiKey Part Number
497-STF20N90K5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STF20N90K5
Description
MOSFET N-CH 900V 20A TO220FP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 900 V 20A (Tc) 40W (Tc) Through Hole TO-220FP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STF20N90K5 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 100µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
40 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1500 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max)
40W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
900 V
Supplier Device Package
TO-220FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
250mOhm @ 10A, 10V