STF8NM50N
DigiKey Part Number
497-STF8NM50N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STF8NM50N
Description
MOSFET N-CH 500V 5A TO220FP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 5A (Tc) 20W (Tc) Through Hole TO-220FP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STF8NM50N Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
14 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
364 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
20W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
TO-220FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
790mOhm @ 2.5A, 10V