STGD7NB60ST4
DigiKey Part Number
497-12594-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-12594-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12594-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGD7NB60ST4
Description
IGBT 600V 15A 55W DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 600 V 15 A 55 W Surface Mount DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STGD7NB60ST4 Models
Category
Switching Energy
3.5mJ (off)
Manufacturer
STMicroelectronics
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
33 nC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Td (on/off) @ 25°C
700ns/-
Part Status
Active
Test Condition
480V, 7A, 1kOhm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
15 A
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector Pulsed (Icm)
60 A
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.6V @ 15V, 7A
Supplier Device Package
DPAK
Power - Max
55 W