STGP10H60DF
DigiKey Part Number
497-14277-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGP10H60DF
Description
IGBT TRENCH FS 600V 20A TO-220
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 20 A 115 W Through Hole TO-220
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STGP10H60DF Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
STMicroelectronics
Gate Charge
57 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
19.5ns/103ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 10A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
107 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
20 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
40 A
Package / Case
TO-220-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.95V @ 15V, 10A
Supplier Device Package
TO-220
Power - Max
115 W