STGW25H120DF2
DigiKey Part Number
497-14714-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGW25H120DF2
Description
IGBT TRENCH FS 1200V 50A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 1200 V 50 A 375 W Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STGW25H120DF2 Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
STMicroelectronics
Gate Charge
100 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
29ns/130ns
Part Status
Active
Test Condition
600V, 25A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
303 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
50 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
100 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.6V @ 15V, 25A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
375 W