STGW25H120F2
DigiKey Part Number
497-14833-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGW25H120F2
Description
IGBT TRENCH FS 1200V 50A TO-247
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 1200 V 50 A 375 W Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STGW25H120F2 Models
Category
Switching Energy
600µJ (on), 700µJ (off)
Gate Charge
100 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
29ns/130ns
Test Condition
600V, 25A, 10Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
50 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
100 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.6V @ 15V, 25A
Power - Max
375 W