STGW25M120DF3
DigiKey Part Number
497-15058-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGW25M120DF3
Description
IGBT TRENCH FS 1200V 50A TO-247
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 1200 V 50 A 375 W Through Hole TO-247-3
Gate Charge
85 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
28ns/150ns
Test Condition
600V, 25A, 15Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
265 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
50 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
100 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 25A
Power - Max
375 W