STGW60V60DF
DigiKey Part Number
497-13768-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGW60V60DF
Description
IGBT TRENCH FS 600V 80A TO-247-3
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 80 A 375 W Through Hole TO-247-3
EDA/CAD Models
STGW60V60DF Models
Gate Charge
334 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
60ns/208ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 60A, 4.7Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
74 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
240 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 60A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
375 W