STH310N10F7-6 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STH310N10F7-6 |
Description | MOSFET N-CH 100V 180A H2PAK-6 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 100 V 180A (Tc) 315W (Tc) Surface Mount H2PAK-6 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STH310N10F7-6 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 180 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 12800 pF @ 25 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 315W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V | Supplier Device Package H2PAK-6 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.5mOhm @ 60A, 10V |