STHU65N050DM9AG is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
STMicroelectronics
In Stock: 940
Unit Price: RM37.94000
Datasheet
N-Channel 650 V 51A (Tc) 245W (Tc) Surface Mount HU3PAK
STHU65N050DM9AG
DigiKey Part Number
497-STHU65N050DM9AGTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-STHU65N050DM9AGCT-ND - Cut Tape (CT)
497-STHU65N050DM9AGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STHU65N050DM9AG
Description
AUTOMOTIVE-GRADE N-CHANNEL 650 V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
100 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4680 pF @ 400 V
Power Dissipation (Max)
245W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
HU3PAK
Rds On (Max) @ Id, Vgs
50mOhm @ 25.5A, 10V