STM32L073RZH6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
STMicroelectronics
In Stock: 0
Unit Price: RM12.13520
Datasheet
Getting Started with STM32 and Nucleo Part 1: Introduction to STM32CubeIDE and Blinky – Digi-Key
STM32L073RZH6
DigiKey Part Number
STM32L073RZH6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L073RZH6
Description
IC MCU 32BIT 192KB FLASH 64UFBGA
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 192KB (192K x 8) FLASH 64-UFBGA (5x5)
Datasheet
EDA/CAD Models
STM32L073RZH6 Models
EEPROM Size
6K x 8
RAM Size
20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 15x12b; D/A 2x12b
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz