STM32L151R8H6A
DigiKey Part Number
STM32L151R8H6A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L151R8H6A
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64TFBGA
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 STM32L1 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-TFBGA (5x5)
EDA/CAD Models
STM32L151R8H6A Models
EEPROM Size
4K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 20x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz