STP100N6F7
DigiKey Part Number
497-15888-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STP100N6F7
Description
MOSFET N-CH 60V 100A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 100A (Tc) 125W (Tc) Through Hole TO-220
EDA/CAD Models
STP100N6F7 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
30 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1980 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
125W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.6mOhm @ 50A, 10V