STP19NM50N
DigiKey Part Number
497-STP19NM50N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STP19NM50N
Description
MOSFET N-CH 500V 14A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 14A (Tc) 110W (Tc) Through Hole TO-220
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STP19NM50N Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
34 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1000 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
110W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
250mOhm @ 7A, 10V