STP80NF55-06 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Infineon Technologies
In Stock: 1,217
Unit Price: RM9.02000
Datasheet
Upgrade
Infineon Technologies
In Stock: 0
Unit Price: RM0.00000
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Similar
Rochester Electronics, LLC
onsemi
onsemi
In Stock: 804
In Stock: 354
In Stock: 527
Rochester Electronics, LLC
N-Channel 55 V 80A (Tc) 300W (Tc) Through Hole TO-220
STP80NF55-06
DigiKey Part Number
497-2774-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STP80NF55-06
Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STP80NF55-06 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
189 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4400 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.5mOhm @ 40A, 10V