STPSC10H065DLF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 2,500
Unit Price: RM23.56000
Similar
SMC Diode Solutions
In Stock: 497
Unit Price: RM11.82000
Datasheet
Diode 650 V 10A Surface Mount PowerFlat™ (8x8) HV
STPSC10H065DLF
DigiKey Part Number
497-STPSC10H065DLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-STPSC10H065DLFCT-ND - Cut Tape (CT)
497-STPSC10H065DLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPSC10H065DLF
Description
DIODE SIC 650V 10A POWERFLAT HV
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
STPSC10H065DLF Models
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 650 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
595pF @ 0V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
PowerFlat™ (8x8) HV
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.55 V @ 10 A