STPSC15H12D
DigiKey Part Number
497-16956-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPSC15H12D
Description
DIODE SIL CARB 1200V 15A TO220AC
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 15A Through Hole TO-220AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STPSC15H12D Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
90 µA @ 1200 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
1200pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
15A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 15 A
Base Product Number
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)