STPSC20H12D
DigiKey Part Number
497-16957-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPSC20H12D
Description
DIODE SIL CARB 1200V 20A TO220AC
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 20A Through Hole TO-220AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STPSC20H12D Models
Current - Reverse Leakage @ Vr
120 µA @ 1200 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
1650pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
20A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 20 A
Base Product Number
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)