STS4DNF60L
DigiKey Part Number
497-3226-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-3226-1-ND - Cut Tape (CT)
497-3226-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STS4DNF60L
Description
MOSFET 2N-CH 60V 4A 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 60V 4A 2W Surface Mount 8-SOIC
EDA/CAD Models
STS4DNF60L Models
Rds On (Max) @ Id, Vgs
55mOhm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1030pF @ 25V
Part Status
Active
Power - Max
2W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60V
Supplier Device Package
8-SOIC
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
4A