STTH30RQ06G2Y-TR
DigiKey Part Number
497-18464-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-18464-1-ND - Cut Tape (CT)
497-18464-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STTH30RQ06G2Y-TR
Description
DIODE STANDARD 600V 30A D2PAK HV
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 30A Surface Mount D2PAK HV
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STTH30RQ06G2Y-TR Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
55 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 600 V
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
D2PAK HV
Current - Average Rectified (Io)
30A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.95 V @ 30 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)