T1235-600G-TR
DigiKey Part Number
497-6592-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-6592-1-ND - Cut Tape (CT)
497-6592-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T1235-600G-TR
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 12A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Alternistor - Snubberless 600 V 12 A Surface Mount D2PAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T1235-600G-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
120A, 126A
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
35 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V