T1250-600G-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | T1250-600G-TR |
Description | TRIAC ALTERNISTOR 600V 12A D2PAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | TRIAC Alternistor - Snubberless 600 V 12 A Surface Mount D2PAK |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | T1250-600G-TR Models |
Category | Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 120A, 126A |
Manufacturer STMicroelectronics | Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA |
Series | Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Configuration Single |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Triac Type Alternistor - Snubberless | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Off State 600 V | Package / Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB |
Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A | Supplier Device Package D2PAK |
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V | Base Product Number |