T1635-600G
DigiKey Part Number
497-2557-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T1635-600G
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 16A D2PAK
Detailed Description
TRIAC Alternistor - Snubberless 600 V 16 A Surface Mount D2PAK
EDA/CAD Models
T1635-600G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
160A, 168A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
35 mA
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V