T405-600B-TR
DigiKey Part Number
497-2505-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-2505-1-ND - Cut Tape (CT)
497-2505-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T405-600B-TR
Description
TRIAC SENS GATE 600V 4A DPAK
Detailed Description
TRIAC Logic - Sensitive Gate 600 V 4 A Surface Mount DPAK
EDA/CAD Models
T405-600B-TR Models
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
5 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Off State
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
4 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
30A, 31A